ŽP ŠPORT a.s. » KOLKY» O klube     
Vážení športoví priatelia pripravili sme pre Vás nový web spoločnosti ŽP ŠPORT PODBREZOVÁ: www.zpsport.sk

O klube     

« »


V minulosti na Horehroní snáď nebolo dediny, ktorá by nemala kolkáreň. Vtedy to bola pravidelná chlapská nedeľná popoludňajšia spoločenská zábava. Spočiatku sa hrávalo na hlinených dráhach, neskôr sa budovali asfaltové, nožnicové, parketové a žľabové.

V časoch Rakúska - Uhorska bola v roku 1912 postavená moderná, krytá parketová kolkáreň vykurovaná parou s celoročnou prevádzkou. Slúžila bývalej maďarskej správe železiarní. Po prevrate ju vyrabovali a veľmi poškodili. Kolkárom opäť začala slúžiť od roku 1919, keď ju prepožičali Telovýchovnej jednote Sokol.

Najživším kolkárskym prostredím bola Skalica, kde aj vedenie ŠK Podbrezová takmer každoročne po roku 1934 organizovala súťaže o vecné ceny. Kolkáreň postavená pri Dome pracujúcich v roku 1927 bola pôvodne otvorená, neskôr ju premenili na uzavretú dvojdráhovú a vykurovanú pre potreby kolkárskych súťaží.

Kolkárska história v Podbrezovej bola teda bohatá a taká je aj súčasnosť. Kolkárske oddiely mužov a žien sú na Slovensku už niekoľko rokov bez konkurencie a niekoľkonásobné tituly majstrov Slovenska to len potvrdzujú. Tí najlepší z podbrezovských kolkárov sú pravidelnými účastníkmi majstrovstiev sveta. Na medzinárodnej úrovni patria medzi najvýznamnejšie úspechy vynikajúce dve druhé miesta vo finále Ligy majstrov a zisk dvoch druhých miest vo svetovom pohári družstiev mužov. K tým najúspešnejším kolkárom u mužov patria Radoslav Foltín, Jovan Čalič a Ondrej Kyselica, u žien je už niekoľko rokov stabilnou oporou Katarína Valigurová.


Vilmoš Zavarko vytvoril najlepší svetový výkon 740 bodov 
Vilmoš Zavarko dosiahol výkon snov. Výsledok ako z inej dimenzie predviedol v prvom kole Extraligy na Podbrezovskej kolkárni. Číslo, ktoré svietilo na displeji po skončení jeho hry malo hodnotu 740 bodov! Týmto výkonom prekonal svoj vlastný Svetový rekord o 12 bodov a dosiahol najlepší svetový výkon na kolkárni s certifikátom NBC. Svoju skvelú formu z prípravy pred začiatkom Extraligových súťaží, keď v priebehu 12 dní vytvoril päť nových rekordov kolkární okorenil najlepším svetovým výkonom. Rekordy, ktoré vytvoril v priebehu 12 dní. 714 - Bečej, 688 - Vrútky, 685 - Chőnebeck, 665 - Sučany, 667 - Modranka, o týždeň neskôr zakončil svoju rekordnú šnúru novým rekordom Podbrezovskej kolkárne a najlepším svetovým výkonom 740 bodov.

Družstvo dorastu - víťaz Dorasteneckej ligy 2007/2008Ondrej Kyselica - víťaz Majstrovstiev Slovenska v šprinte 2008Marek Mihok - víťaz Majstrovstiev Slovenska dorastencov v šprinte 2008
Družstvo mužov A - víťaz Extraligy 2007/2008Ing. Jana Turčanová - víťazka Majstrovstiev Slovenska v šprinte 2008Družstvo žien - víťaz Extraligy 2007/2008

Copyright a právne info